SHELL ECO-MARATHON_en - Hidroana

Hidroana

Races

Shell Eco-Marathon

Hidroana, dünyanın en prestijli verimlilik yarışı olan Shell Eco-Marathon’da her yıl yarışıyor.  Shell Eco-Marathon, dünyanın dört bir yanındaki öğrencileri enerji açısından en verimli otomobili tasarlamaya, üretmeye ve sürmeye zorlayan eşsiz bir mühendislik yarışmadır. Asya, Amerika ve Avrupa’dan katılan öğrenci takımları verimlilik konusunda tek bir soruya cevap bulabilmek için rekabet eder: “En az yakıtla kim daha ileri gidebilir?”

Yarışma prototip konsepti ve şehir konsepti olmak üzere iki araç sınıfına ayrılmıştır. Prototip sınıfındaki otomobiller şehir konsepti araçlara nazaran nihai performansla değerlendirilirler, yani tasarım sınırları daha geniştir.

Bu iki ana sınıfa ait araçlar aynı zamanda kendi içerilerinde de enerji kategorilerine ayrılmıştır. İçten yanmalı motorla tahrik edilen araçlar için benzin, dizel ve etanol alt kategorileri varken elektrikli araçlar için batarya ve hidrojen alt kategorileri vardır. 2009 yılından bu yana prototip sınıfında hidrojen yakıtı kategorisinde yarışmacı olan takımımız, Türkiye’nin en verimli hidrojenli prototip aracını ürettiğini de Shell Eco-Marathon Türkiye yarışlarında kanıtlamıştır.

Adress: 

 

Eskişehir Teknik Üniversitesi 

İki Eylül Kampüsü 26555 

Tepebaşı / ESKİŞEHİR

TURKEY

Copyright © 2020 Hidroana Team